Uudis

Linnasüda kolib jõele lähemale
29.12.07

Autor: Teet Roosaar

Järgmise aasta jõuludeks kolib Pärnu linnasüda Port Arturite ja kontserdimaja vahele, ehitustegevus jätkub sealkandis järgnevatelgi aastatel.

Kui selle aasta jõulude eel valmis Port Artur 2 kõrval Ringi tänava pikendus, siis aasta pärast peaksid praegu ehitatav Pärnu Keskus ja parkimismaja valmis olema. Ilmselt on alustatud Port Artur 2 laienduse ning kontserdimaja ja parkimismaja vahele kerkiva äri- ja eluhoonega, ehitusjärge ootavad parkimismaja ja Ringi tänava vahele jääv hoone ning Hansapordist järgmise majana kerkiv Pärnu uus muuseumihoone.

Majanduslangus võib plaane kärpida

Pärnu uues linnasüdames on arendamisel veel kolm suuremat piirkonda: Pikk 12 kinnistule kavandatav Elmar Lepa 84 meetri kõrgune kaksiktorn koos Aia tänava pikenduse äärde jääva tulevase bussijaama ja elamutega; REVi territooriumile planeeritav Port Artur Grupi 79 000ruutmeetrine vabaaja- ja kaubanduskeskus ning Pärnu kesklinna kai asemele ehitatavad laevakujulised majad koos kalaturuga.

Nende ehitustähtaegu pole veel paika pandud ja ilmselt võib majanduslangus varasemates plaanides korrektiive teha.

Endise Maxima toidukaupluse asemele ehitatav Pärnu Keskus kerkib. Port Arturi parkla kõrval olev silt ütleb, et kaheksakorruselist äri- ja eluhoonet ehitab Eston Ehitus ja maja peaks valmima 2008. aasta detsembriks.

Ajalehe Äripäev veebiväljaande peal seisis mitu nädalat reklaamiriba (www.aida7.ee), millele vajutades sai soovija Pärnu tulevases linnasüdames virtuaalse jalutuskäigu teha. Uue linnasüdame panoraampildi leiab aadressil www.aidapromenaad.ee, Pärnu Keskuseks (www.parnukeskus.ee) kutsutakse Aida 7 ja 9 kinnistu nelja esimest korrust ning Aida 7 on neljale ülemisele korrusele jäävate elamispindade ühine aadress.

Pärnu Keskuse ja Aida 7 korterelamu arendaja on OÜ Aida Partnerid, mis investeerib projekti arendusse üle 400 miljoni krooni. Aida Partnerite omanikud on Rein Kõgel ja Toomas Õunap koos Suurbritannia ja Iirimaa investoritega, enam-vähem sama omanikering on parkimismaja ehitaval OÜ Win Marketsil.

Parkimismaja valmib suvel, tuleb kuuekorruseline ja mahutab 400 autot. Hoone esimesele korrusele on kavandatud suur toidupood.

Aida Partnerite arendatavate äripindade maht küünib üle 50 000 ruutmeetri, elamispinda kavandatakse üle 20 000 ruutmeetri. Kalleimaid, seitsmendal ja kaheksandal korrusel asuvaid 100,5 ruutmeetri suurusi kortereid pakub Viisik Vara 3,9 miljoni krooni eest. Pärnu Keskuse katusele (42 meetrit Kroonlinna nullist) püstitatakse 3,6meetrise diameetriga kell.

Teisedki hakkavad ehitama

Kontserdimaja ja parkimismaja vahel asuvad Aida 8 ja Lai 5 kinnistud ostis aprillikuus maadevahetajalt Tullio Liblikult ja Arco Investeeringute ASilt Pärnu ärimehi ühendav OÜ Neli Investorit. Nelja Investori omanikeks on viis meest: Margus Kangur, Aare Parts, Andres Sutt, Ingmar Saksing ja Jaan Lepp.

Uued omanikud kavatsevad kinnistud liita, ehitada Aida tänava poole viiekorruselise ärihoone ja Laia tänava poole kaheksakorruselise elamu. Mehed on lubanud ehitusega peagi alustada ja nimetanud hoone valmimisajaks aasta-poolteist.

Parkimismaja ja Ringi tänava vahel asuvast kahest kinnistust kuulub Laia tänava poolne riigile ja parklapoolne Port Artur Grupile. Piirkonna arhitektuurse visiooni kohaselt võiks Port Artur Grupi maal olla viiekorruseline ärihoone ja riigi maal kaheksakorruseline elamu. Kas neid ehitatakse koos või eraldi, pole veel teada.

Kaido Kruusojale ja Viljo Vetikule kuuluva Port Artur Grupi lähemate plaanide hulka kuulub hoopis Port Artur 2 kolm korda suuremaks ehitamine. Seda senise Port Artur 2 parkla arvelt, uus parkla tehakse Laia tänava äärde.

Port Artur Grupile kuuluvale endisele REVi territooriumile tahetakse teha 79 000 ruutmeetri suurust vabaaja- ja kaubanduskeskust, millest osa oleks 17korruseline. Praegu menetletakse ala detailplaneeringut, mille kehtestamine on sillakoridori vabastamiseks sõlmitud linnavalitsuse ja Port Arturi vahelise kokkuleppe osa.

Pikk 12 kinnistule kavandatava Elmar Lepa 24korruselise kaksiktorni detailplaneeringut pole muinsuskaitseamet kooskõlastanud.

Pärnu uue muuseumihoone projekt on valmis ja vabariigi valitsus on selle prioriteetsust kinnitanud, kuid Euroopa Liit pole ehitamiseks raha andnud. Muuseumi direktor Aldur Vunk avaldas lootust, et ehitusega õnnestub alustada sügisel, maja valmimiseni kulub poolteist aastat.