Uudis

I kvartali kinnisvaraturu ülevaade: pakkumisi palju, hinnad ühtlustuvad
30.05.08

Autor: Anne Pärnat

Pärnu selle aasta esimese kvartali kinnisvaraturgu vaadeldes võib järeldada, et tõusnud on huvi madalama hinnaklassiga eramute vastu ja suurenenud on büroopindade pakkumine.

Samuti aktiviseerub sesoonne elamispinnaturg.

Korterid

Pärnus on korterite müügipakkumisi rohkesti, kuid suurem hinnatõus jäi 2007. aasta esimesse poolde. Viimase poolaasta jooksul on pakkumine suurenenud ligikaudu 10 protsenti. Müügipakkumiste hinnadki ei ole kinnisvaraportaali www.city24.ee andmetel oluliselt langenud, vaid ligi 3 protsenti.

Korterite müügi- ja tehinguhindade erinevus on siiski 10-15 protsenti. Tehinguhinnad on vastavalt maa-ameti andmetele langenud viimase aastaga 15 protsenti ja tehingute arv on vähenenud 30 protsenti.

Kodu otsijaid on Pärnus palju, kuid uute korterite hinnatase on kohalike elanike jaoks sageli liiga kõrge. Suurt hinnatundlikkust tõestab näiteks seegi, et pärast Papiniidu uute korterelamute hinnaalandust ligi 30 protsendi võrra on suurem osa sealseid kortereid müüdud. Uute korterite puhul võib pidada kriitiliseks hinnapiiriks vahemikku 24 000 - 27 000 kr m², sellest piirist kallimate korterite müük on pikaajaline.

Korterite üüriturg ei ole veel aktiivsemaks muutunud. Üürihinnad ja nõudluse kasv sõltuvad suuresti ilmadest. Kui on soe ja päikeseline suvi, on üürihuvilisi rohkem ja hinnadki kerkivad kõrgemale, ent vihmasel või jahedal suvel ei ole üürikorterid eriti nõutud. Kohalike elanike jaoks jäävad enam kui 4000 krooni kuus maksvad üürikorterid liiga kalliks, seepärast eelistatakse odavamaid ja vanemates elamutes paiknevaid keskmises seisukorras kortereid.

Müüjate esialgsed hinnad on sageli utoopilised ja lõpuks ollakse nõus neid langetama. Müüjatel on kujunenud turuolukorda raske mõista. Ostjad tingivad alghinnast kuni 15 protsenti alla ja müüjad tulevad sellisele tingimisele aeg-ajalt vastu. Väliskliente on jäänud väheseks; suuremat huvi tunnevad nad kesklinnas asuvate korterite vastu, kuid nendegi jaoks on hinnad tõenäoliselt liiga kõrged.

Eramud ja elamumaa

Maade ja majade turg on olnud talveperioodil vaikne. Pakkumine Pärnu lähivaldades on suur ja seetõttu jätkub surve hindade alanemiseks. Kevadist aktiivsuse kasvu ei ole märgata ja hinnad on jätkuvalt liiga kõrgel.

Suurem osa müüjaid ei langeta hinda, vaid ootab kevadist tõusuperioodi. Praeguses situatsioonis, kus pakkumine on suur, oleks siiski targem müüa turuolukorrale vastava hinnaga ja lähtuda hinnakujunduses kinnisvaraspetsialistide soovitustest.

Otsitakse mere- või jõeäärseid krunte, mis ei asuks liiga kaugel Pärnust, kuid neid tuleb pakkumisse harva ja nende hinnad on üsna kõrged. Sellistest on praegu müügil Kullaliiva arendus Varbla vallas, kus eksklusiivse asukohaga kinnistud paiknevad otse mere ääres. Palkmajadest avaneb vaade merele ja liivaranda on majast vaid mõni samm. Rajatud on muul paatidega randumiseks ja krundid on piisavalt suured, et tagada privaatsus.

Pärnus on hinnatud piirkondades kesklinnas ja rannas eramute ja kruntide pakkumine väike. Müügil olevad eramud on sageli liiga kallid ega leia ostjat. Seevastu on pakkumises palju põllupealseid krunte linna lähedal, kus hinnad algavad juba 300 000 kroonist. Linna lähedal tunnevad ostjad huvi siseviimistlusega ja ligi 2,2 miljonit krooni maksvate eramute vastu, mis asuksid korralikult väljaarendatud elamupiirkonnas.

Kruntide hinnad on Pärnus aastaga langenud 15-20 protsenti ja eramute hinnad 10-20 protsenti. Hinnalangus oleneb asukohast ja arendusest.

Äripinnad

Pärnu kesklinna ehitatakse uut keskust, kuhu on planeeritud nii äripindu kui kortereid. Samuti valmisid hiljaaegu büroopinnad Papiniidu 5 majas. Et büroopindade pakkumine on viimasel ajal kiirelt kasvanud, võib leida vakantseid pindu nii Papiniidu majas kui Aida 5 hoones. Praegu ületab büroopindade pakkumine nõudluse. Kontoripindade üürid on vahemikus 80-220 kr m² kuus.

Kaubanduskeskused toimivad Pärnus sajaprotsendilise täitumuse juures. Rüütli tänava kauplused kaotavad oma atraktiivsuses eelkõige suurematele keskustele nagu Port Artur ja Port Artur 2 ning Kaubamajakas. Keskuste rendipindade hinnatase on vahemikus 200-400 kr m² kuus.

Lao- ja tootmispindade osas on pakkumises Mauri tehnoküla Vana-Pärnus. Pindade üürid on keskmiselt 75 kr m² ning pakutakse kompleksseid lao- ja kaubanduspindu. Keskmine laopinnaüür on Pärnus ja selle lähedal vahemikus 40-80 kr m² kuus.

Prognoos

Elamispindade hindu korrigeeritakse Pärnus edaspidigi. Liiga kallid uusarendused ei leia ostjaid ja müügiperioodid venivad pikemaks. Soodsama hinnaga korterid ja majad leiavad endiselt ostjad kuni poole aastaga.

Ostjate nõudmised elamispindadele tõusevad: eelistatakse arendusi, mille ümbrus on heakorrastatud ning teed ja tänavavalgustus välja ehitatud.

Büroopindade osas võib oodata hinnakorrektsioone, sest pakkumisi on lühikese aja jooksul palju juurde tulnud.